На 33 км от Варна, в село Неофит Рилски, се намира единственият по рода си културно-исторически комплекс „Исторически парк“. Посетителите имат възможност хронологично да преминат през епохите Халколит и Неолит, Древни Траки, Рим, Славяни и Прабългари, Първо и
Второ българско царство, като се потопят в историята, културата и бита на народите, населявали българските земи. Те могат да видят единствения в света възстановен тракийски дворец, да се запознаят с мистиката на тракийските гробници, да опознаят славянските вярвания и да се докоснат до величието на прабългарските воини.
Разговорът с Ивелин Михайлов, създателя на Исторически парк, ще ви запознае с пътя към осъществяването на една детска мечта, със стойността и значението на парка за историята и с важността да помним миналото, за да изградим правилно бъдещето си.
Здравейте, г-н Михайлов, за нас е удоволствие да сте наш гост. Бихте ли се представили с няколко думи, с какво се занимавахте преди да се заемете с изграждането на Историческия парк?
Здравейте. Казвам се Ивелин Михайлов, на 43 години съм, баща на 4 деца. През последните 20 години основната ми дейност беше консултиране в сферата на финансите, като помагах на хората да вземат решения в личния и бизнес контекст. От няколко години съм директор на Исторически парк и инициатор на неговото създаване.
Помните ли как дойде идеята за изграждането на парка? Беше ли толкова мащабна от самото начало или проектът се разраства с времето?
Идеята възникна около 2010 година, когато бях потресен от състоянието на България. Осъзнах, че много хора не искат да работят за страната си, а младите не познават историята ни. От малък четях с любопитство българската история и си мислех какво можех да направя по времето на турското робство или през Първото и Второто българско царство. Въпреки че ми се струваше, че в съвременния свят няма нужда от усилия, осъзнах, че нещата не са в добро състояние, дори по-зле от преди. Затова реших да създам нещо, което да върне надеждата и вярата в хората, нещо, което да напомня кой всъщност сме. Първоначалната идея беше да изградя парк на около 30 декара, но с времето проектът се разрасна.
Как избрахте мястото за изграждането на парка?
Имах няколко възможности за избор на място. Смятах първоначално да бъде близо до исторически обекти като Плиска, Преслав или Велико Търново, но проблемите с комуникацията и достъпа ме накараха да избера село Неофит Рилски. Мястото има лесен достъп от магистрала, летища и пристанища, и в същото време е далеч от шумотевицата на градовете. Също така, тук има вода, което е важно за парка, а далечината от градската среда позволява на посетителите да се потопят в атмосферата на миналото.
Историческият парк е проект, който изисква не само страст към историята, но и големи инвестиции. Как се справяте с финансирането?
Първоначално идеята ми беше да намеря инвеститори, които да финансират проекта. Търсех инвеститори от Китай, защото те проявяват голям интерес към подобни проекти. Когато обаче стигнах до финалните преговори, осъзнах, че тях не ги интересува нищо друго, освен печалбата. Реших да се откажа от този подход и да изградя парка сам, с помощта на съмишленици. Въпреки трудностите и скептицизма на някои хора, които ми казваха, че проектът е нереалистичен, продължих напред, като изработвах планове и се борех месец за месец.
Как се консултирате по въпросите на архитектурата и възстановката на историческите обекти?
Още в самото начало наехме екип от археолози, които са експерти в своята област. Ръководител на екипа е проф. Маргарита Ваклинова, която е безкомпромисен професионалист. Консултирали сме се с множество експерти за различни периоди от българската история. Работата с такива специалисти беше основополагаща за максимално достоверното възстановяване на обектите. Проектът ни отне много време, но с помощта на младите архитекти и археолози успяхме да пресъздадем историята по начин, който да е автентичен и в същото време да съхрани културното наследство.
На какъв етап от реализацията на проекта сте в момента?
В момента изграждаме частта за Второто българско царство, като основните трудности вече са преодолени. Надяваме се да завършим този етап до септември. След това ще продължим с Първото българско царство и римската част. В допълнение, реконструираме и цялото село Неофит Рилски, като го правим в средновековен стил.
Какво означават за вас наградите, които Исторически парк получи през 2020 година?
Наградите за нас са изключително важни, защото ни поставят на световната карта като иновационен проект. Историческият парк предлага не само физическо пространство, но и активни преживявания, които обогатяват културния туризъм. Тези награди са признание за усилията и труда на екипа, както и за значимостта на проекта за България и за света.
Какви събития подготвяте за гостите през сезон 2025?
През тази година се надяваме, че паркът ще функционира нормално и ще привлича още повече посетители. Планираме Авто изложба през април на тема „Ние сме България“, събитие за българската азбука през май, както и най-голямото събитие в Европа, посветено на средновековната България, през юни.
Какво послание бихте отправили към читателите на ЛИДЕР БГ?
Напомням на всички българи, че нашите велики предци не са се молили за чужда помощ, а са създали сами своята история и бъдеще. Бъдещето на България е в нашите ръце и трябва да създаваме свят, в който искаме да живеем.
Историческият парк е не само уникално място за възстановки на важни етапи от българската история, но и път към осъзнаване на собствената идентичност и гордост.