Схемата на схемите на схемаджиите
“Искам да им напомня, че хан Аспарух, цар Симеон Велики, цар Калоян не са се молили за европейска, руска, китайска или каквато и да е друга подкрепа, а сами са създавали Рая, в който искат да живеят. Искам всички българи да си спомнят, че сме създатели, а не молители и да създадат света, в който искат да живеят.”
Изказванията на Ивелин Михайлов, който често се самоопределя като „спасител“, „родолюбец“, „патриот“ и „националист“, може да звучат смущаващо. Роден в Горна Оряховица, той е баща на четири деца и преминава през развод. През последното десетилетие Михайлов е свързан със скандални финансови схеми и инициативи за бързо забогатяване. В момента той е изпълнителен директор на „Исторически Парк“ АД, както и собственик на множество други дружества. Въпреки патриотичния си образ, неговите действия поставят редица въпроси, като противоречията му с националистическите и историческите идеи са често обсъждани.
Исторически парк – проект или схема?
Основната идея за създаването на Историческия парк е била да се разработи развлекателен комплекс, който да възпроизведе важни моменти от българската история. Проектът обаче не е преминал без проблеми. Първоначално Михайлов и партньорите му планирали да закупят земя и да разработят строителни проекти, които да бъдат продадени на инвеститори. По-късно обаче, след отказ от китайски партньори, проектът се започва да се развива самостоятелно.
Както Михайлов сам посочва, проектът е изпълнен с големи амбиции, но поставя въпроса как се финансира и кой носи рисковете и ползите. Какво е финансовото положение на проекта и какви са реалните възможности за печалби?
Неясни финансови структури и съмнения за пазарна стойност на акциите
Според наличната информация, през 2013 г. първоначалните акционери на Исторически парк са Ивелин Михайлов и Николай Нинов, които разпределят първоначален капитал от 50 000 лева. През годините капиталът на дружеството е увеличаван многократно, като нови акции са емитирани, а важни трансакции са извършвани с помощта на адвокат Анатоли Савов. Все пак, въпросът за реалната стойност на тези акции е сериозен. Първоначалната номинална стойност на акция е 1 лев, но отчетната им стойност се оказва много по-ниска – около 28 стотинки. При това дружеството не е публично и акциите не се търгуват на фондовата борса, което оставя възможности за манипулиране на цената.
Михайлов обещава „огромни печалби в бъдеще“ и привлича инвеститори с обещания за голям ръст на проекта. Но, въпреки оптимистичните прогнози, остава въпросът дали действителният успех на проекта може да оправдае такава висока оценка на акциите.
Проект или схема?
Един от основните въпроси, които поставят критиците на Исторически парк, е какви са реалните рискове за инвеститорите. Според информацията, Михайлов осигурява само малка част от капитала за проекта, като останалата част се покрива от дребни акционери, които се надяват на бъдеща печалба. Продажбата на акции на високи цени, които на практика имат много по-ниска стойност, създава усещането за финансови манипулации.
Заради нестабилната финансова основа на проекта, неясните прогнози и ниската стойност на акциите, Исторически парк може да бъде разглеждан като класическа схема за привличане на инвестиции, където „идеите са от нас, бензинът от вас“. Инвеститорите трябва да бъдат внимателни и добре информирани, преди да вложат средства в такъв проект.
Заключение
Исторически парк може да бъде един интересен проект, ако бъде правилно реализиран и управляван, но към момента се откроява неясността и рискът, свързан с инвестициите в него. Проектът може да бъде добър бизнес шанс за някои, но също така има и своите сенчести аспекти, които заслужават внимание и изследване.