Дата: 25 Март 2021 г.
Интервю с Рафет Улутюрк – Председател на БУЛТЮРК /Истанбул / Турция.
БУЛТЮРК – Дружество за Култура и Взаимопомощ на Българските Турци, основана в Истанбул, членска маса 10 х. Български Турци, седалище общ. Байрампаша / Истанбул.
Въпрос: Какви са очакванията за активността на тези избори, които се провеждат по време на пандемия? Очаквате ли отлив от урните в изборния ден от страх да не се заразят нашите изселници?
Отговор: Тъй като за тези редовни избори за 45-то Народно събрание, 30 години след обявената демокрация в България се говори вече почти година и половина в общността на българските изселници в Турция се появи някаква надежда за обновление, придружена с повишена активност към процесите в Родината ни и под въздействието на вечерната протестната вълна миналата година. Тя беше придружена с искане за повече урни, нови изворни бюра, право на гласуване по пощата и по интернет, за организиране на МИР в Турция, Министерство на българските граждани намиращи се в чужбина и др. Ние тук сме общо около 1 милион български граждани с двойно гражданство, до 2009-та година гласувахме в 118 урни, а сега в 35 и реализираната активност в изборния ден беше 10-12 %. Разбира се, че пандемията ще влияе на резултатите. От няколко дена и в Турция имаме нов пик на английската мутация и в края на седмицата властите налагат ограничения, прилага се затваряне или направо забрана за излизане на улицата и провеждане събиране. Каква ще е обстановката на 4-ти април трудно ми е да кажа. Активността може и да не надвишава 5-6 %. Угасна и вярата, че с гласуване по пропорционалната система може да се повлияе на статуквото в България или да се промени политическата система.
Въпрос: Стана ясно, че в много градове има забрана за излизане в неделя, а изборите са в неделя. Как ще бъде организиран изборният процес? Ще им трябва ли специално разрешение за излизане?
Отговор: За специално разрешение не съм чул. Не се говори и за автобуси. Не се очаква промяна в организацията на изборите. Избирателят е свободен за воле изложение. Изборите са български, а не турски. Турското общество е демократично и тук няма предразсъдъци към изселниците и България.
Въпрос: А Как са организирани изборите в Турция и по специално в Истанбул?
Отговор: Изборните бюра са по училищата на изселническите квартали, окончателно е становището за броя на изборните бюра в следните градове: Анкара 2, Бурса 12, Ескишехир 2, Измир 5, Истанбул 10, Коджаели 4, Чорлу 4, Yалова 2 има и други, но не сме получили още последно уведомление на консулските служби.
Желаещите да гласуват са уведомени от изселническите дружества за следното решение на ЦИК:
Желаят да упражнят правото си на глас извън страната в изборите за народни представители на 4 април 2021 г., заявяват своето желание чрез подаване на заявление за гласуване извън страната по един от следните два начина:
– в писмена форма пред дипломатическото или консулско представителство на Република България в съответната държава. Това става чрез писмено заявление по образец, утвърдено от Централната избирателна комисия не по-късно от 25 дни преди изборния ден, подписано саморъчно и подадено лично, или чрез писмо до съответното дипломатическо или консулско представителство на Република България;
– чрез електронно заявление през интернет страницата на Централната избирателна комисия.
В случай, че не са подали заявление за гласуване извън страната по горепосочените начини, българските граждани, които желаят да гласуват извън страната, в деня на изборите могат да направят това в удобно за тях място и изборна секция извън страната, като попълнят декларация на ЦИК по образец.
Потвърдените от ЦИК заявления за участие в изборите на 4-ти Април 2021 година към 24 Март т.г. в Турция са 20 890 души и по данните на консулството ни в Истанбул те са разпределени както следва:
Общо (20 890)
- BANDIRMA (9)
- Sakarya (9)
- Анкара (Посолство) (193)
- Анкара, Пурсаклар (321)
- Бахчелиевлер (7)
- Бурса (Консулска канцелария) (303)
- Бурса, район Инегьол (543)
- Бурса, район Йълдъръм (466)
- Бурса, район Кестел (401)
- Бурса, район Нилюфер (Гьорюкле) (796)
- Бурса, район Нилюфер (Караман) (391)
- Бурса, район Османгази (Демирташ) (758)
- Бурса, район Османгази (Йенибаалар) (589)
- Бюйюк Каръштъран (22)
- Ескишехир, общ. Одунпазаръ, кв. Чанкая (323)
- Измир / Чигли (5)
- Измир, Кършияка (7)
- Измир, общ. Борнова, кв. Иньоню (576)
- Измир, общ. Буджа, кв. Чамлъкуле (428)
- Измир, общ. Газиемир, кв. Мендерес (920)
- Измир, общ. Мендерес, кв. Гьоредже (969)
- Истанбул (Генерално консулство) (223)
- Истанбул, кв. Авджълар (534)
- Истанбул, кв. Бааджълар (Гюнешли) (428)
- Истанбул, кв. Башакшехир (242)
- Истанбул, кв. Газиосманпаша (709)
- Истанбул, кв. Есенюрт (548)
- Истанбул, кв. Картал (634)
- Истанбул.Атакент (21)
- Къркларели (578)
- Кьрач истанбул (27)
- Маниса, общ. Юнус Емре, кв. Гюзелюрт (485)
- обл. Коджаели, гр. Гебзе (779)
- обл. Коджаели, гр. Измит (260)
- обл. Текирдаг, гр. Ергене, кв. Йешилтепе (687)
- обл. Текирдаг, гр. Ергене, кв. Саглък (513)
- обл. Текирдаг, гр. Капаклъ (525)
- област Къркларели, Люлебургаз (1183)
- Общ. Балъкесир (1)
- Одрин (Генерално консулство) (202)
- Сефакьой Истанбул (54)
- Текирдаг (502)
- Чанаккале/Кепез (2)
- Чаталджа, Истанбул (3)
- Чорлу, кв. Хавузлар (1312)
- Чорлу, кв. Шехсинан (1793)
- Ялова (609)
Въпрос: Очаква ли се да има застъпници на партии в различните секции?
Отговор: Застъпници трябва да има във всякo изборно бюро.
БУЛТЮРК няма да участва на предстоящите избори в Турция. Защото ни омръзна да се чувстваме като граждани второ качество, от 30 години само гласуваме, без да имаме право да посочим наши кадри за народен представител в софийския парламент, да отнесем проблемите си там. Не ни признаха право на преференция, а ДПС ни отне признатото право на преференция и в България. Още малко и ще ни върната в помешчическия строй в Царска Русия, където вместо крепостните селяни винаги гласували помешчиците. Случаят трябва да се отнесе към конституционния съд, към Съвета на Европа или към Международния съд за Правата на човека в Страсбург. Искат гласа ни без да признават основните ни права. Искаме да сме пълноправни граждани. Проблемът не е само наш. По време на предизборната видеоконференцията в Президента Румен Радев бяха поставени въпроси за гласуване по пощата, по интернет, създаване на МИР в чужбина, Министерство на българските граждани в чужбина с отдели по региони, езикови групи и др. Въпросите са отнесени към парламента, но през последните 4 години той беше щит на статуквото, на остатъка от тоталитарното минало и на тъпия български национализъм, който този път тотално катастрофира по Македонския въпрос.
Направиха се и първите положителни стъпки. Лидерът на ПП „Републиканци за България“ Цветан Цветанов подкрепи нашите предложения, получихме подкрепа и от новите предизборни съюзи. В МИР Кърджали призовахме нашите съмишленици да гласуват с преференция за Рашит Шюкри Рашит, бизнесмен с иновации, кандидат за народен представител о листата на „Републиканци за България.“
Въпрос: Ако българските граждани, живеещи в Турция не са успели да спазят този срок -9 март за да попадат заявление за гласуване, как ще гласуват?
Отговор: Въпроса е решен. В решенията на ЦИК въпроса е решен в полза на глас подателя.
Въпрос: Имате ли информация колко са българските граждани с двойно гражданство, които живеят в Турция? Колко от тях имат право да гласуват на предстоящите парламентарни избори?
Отговор: В Република Турция живеят около 1 милион Български граждани с двойно гражданство. Малко над 700 хиляди от тях са навършили 18 години и имат право да участват в парламентарните изборите на 4-ти Април. Поради горо изброените обективни и субективни причини смятам, че около 20-30 х. от тях ще подадат гласа си.
Въпрос: Вие сте в постоянен контакт и с другите изселнически организации, колко са те в Турция и работите ли заедно за предстоящите избори?
Отговор: Изселническите организации са организирани хоризонтално по населени места. Всеки работи в своя район. Тук до скоро бяха в сила забраните за излизане от дома съвсем, затова освен комуникация по електронен път нямаше възможност за събиране, проведохме няколко разяснителни видео конференции. Както ви казах по горе, актива на дружествата са на мнение, че е безполезно да се гласува за непознати хора, издигнати от ПП на статуквото като кандидат депутати. Говорим за нужда от конституционни промени, за Правна реформа, а ни предлагат да гласуваме за футболисти, китаристи и естрадни певици… Парламентът да не е увеселително заведение?
В Истанбул активно работят 25 дружества, а в Турция сме около 50.
Въпрос: Какви са вашите очаквания в Истанбул, колко гласа очаквате?
Отговор: Около 8-11 хиляди.
Въпрос: А в другите градове като Бурса, Анкара, Измир, Измит?
Отговор: В другите градове общо около 15-18 х. души.
Въпрос: Вие ще гласувате ли?
Отговор: Не!
Въпрос: Какво ще кажете на нашите читатели?
Отговор: Първо им пожелавам много здраве, успехи и ако ще участват в парламентарните избори на 4-ти април да гласуват само по преференция, за да не се използва гласа им за парашутисти. Иска ми се да вярвам, че България скоро ще се промени, че ще спре прoцеса на обезлюдяването, че ще можем да се справим с бедността и с нарастващата неграмотност и невежеството.
За да отлепим от дъното, първо трябва да се върнем към онова, което остана на половина през 1989 год. – демократизирането на свободна България. Родината ни трябва сериозно да се проветри от фашизма и тоталитаризма. Трябва ни нова конституция, на 50 % обновена особено в разделите колективни права на гражданите, в смисъл малцинствени и културни права, върховенство на закона, признаване на родова и културна идентичност на гражданските общности. Трябва ни рестарт в здравната система, образованието и културната среда. Този състав на кандидат депутатите мисля, че не може да реализира ново начало. В отбора няма натрупана иновационна енергия. Пожелавам на всеки да започнеда мисли по тези въпроси, докато не изчезнем в близкото бъдеще. Вечно разединени може и да не издържим.
Rafet ULUTÜRK
БУЛТЮРК / ИСТАНБУЛ
В-к. “Нов Живот“ – Кърджали.