Gürsel ALİEV

Сянката на миналото пада върху политическите решения на днес. България отново ли избира грешната страна в един от най-критичните моменти на своята история? Решението за присъединяване към „Коалицията на желаещите“ на Франция за подкрепа на войната в Украйна напомня за грешката от 1941 г., когато страната ни се присъедини към Нацистка Германия. Историята дава урок на България: Геополитическите грешки се плащат от поколения.

Тежестта на историята: от Парижкия договор до водите на Арда
След Втората световна война България, заради участието си в страните от Оста, беше задължена да плати 45 милиона долара репарации на Гърция със Споразумението от Париж (1947). Икономическата невъзможност за изплащане доведе до договор от 1964 г., който задължи България да предоставя безвъзмездно 186 млн. м³ вода годишно от река Арда за напояване в срок от 60 години. Това беше цената не само на река, а на историческите грешки на България.

Защо? Защото правителството на цар Борис III избра съюз с Нацистка Германия вместо неутралитет, дори обяви война на САЩ и Великобритания през 1941 г. Този избор доведе до англо-американски бомбардировки и мрачни събития като клането в Драма по време на гръцката окупация. Без съветската дипломатична намеса (Молотов и Вишински) Гърция можеше да поиска и български територии.

Капанът на днес: „Коалицията на желаещите“ на Макрон
На 27 март 2025 г. в Париж, по покана на френския президент Еманюел Макрон, се сформира коалиция, целяща изпращането на войски и оръжия за Украйна. Русия определи този ход като „провокация за война“. Но министър-председателят Росен Желязков включи България в този съюз без одобрение от парламента.

Това решение напомня за подписа на Богдан Филов във Виена (1941 г.) за присъединяване към Тристранния пакт: Историята повтаря грешките на лидери, игнориращи народното представителство.

Немският оръжен гигант Rheinmetall и българският барут
В сянката на коалицията се появява и предложението на германския оръжен концерн Rheinmetall България да произвежда барут за техните танкове и оръдия. Немската военна индустрия се готви за ескалация срещу Русия, а България отново играе ролята на пешка в чужда война.

Призивът за мир на Тръмп или войната на Макрон?
Бившият американски президент Доналд Тръмп призова за незабавен мир в Украйна и критикува „източното разширяване“ на НАТО като причина за войната. Но българското правителство затваря уши за този глас и избира да следва Макрон.

Заключение: Историята се повтаря ли?
Грешката от 1941 г. доведе до милиони жертви, бомбардирани градове и десетилетия репарации. Днес рискът от пряк сблъсък с Русия, икономически санкции или нова национална катастрофа е реалност.

България трябва да избере пътя на неутралитета и дипломацията, вместо да повтаря стари грешки. Защото геополитическите заблуди осушат не само реките, но и надеждите на бъдещите поколения.

Бележка:
1 март 1941 г. – Подписването на Тристранния пакт във Виена вкарва България във Втората световна война.
27 март 2025 г. – Подписването в Париж може да е начало на нова катастрофа.
Историята учи, но учениците ѝ често отсъстват.

Reklamlar